Uncategorized

Ile ludzi nosi soczewki kontaktowe?

Ile ludzi nosi soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejszy sposób korekcji na całym świecie, ze względu na wygodny tryb i łatwość użytkowania. Ilu ludzi tak naprawdę nosi soczewki?

Rynek soczewek kontaktowych z roku na rok rośnie na całym świecie, za sprawą wielu ich zalet. Z powodzeniem mogą stanowić zdrową i wygodną alternatywę dla okularów korekcyjnych, szczególnie u osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Soczewki nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne tak bardzo jak okulary, nie spadną i nie przesuną się tak łatwo, a ponadto nie ograniczają ruchów.

Dobrze dobrane szkła kontaktowe sprawią, że poczujemy się tak, jakbyśmy wady wzroku w ogóle nie mieli, gdyż najnowocześniejsze soczewki silikonowo-hydrożelowe są niemalże niewyczuwalne na oczach i niewidoczne ze strony osób trzecich.

Coraz popularniejsze są też soczewki jednodniowe zamiast dwutygodniowych czy miesięcznych, z uwagi na jeszcze wygodniejszy sposób użytkowania – bez codziennej pielęgnacji.

To ile tak naprawdę ludzi nosi soczewki kontaktowe?

Świat

Contact Lens Spectrum szacuje, że na całym świecie jest ponad 140 mln* użytkowników soczewek kontaktowych, jednak są to bardzo ostrożne szacunki.

USA

Według danych Centers for Disease Control and Prevention w 2017 roku w samych Stanach Zjednoczonych użytkowników soczewek kontaktowych było aż 45 mln, z czego aż 2/3 stanowiły kobiety. Średni wiek Amerykanina noszącego szkła kontaktowe to z kolei 31 lat, 8% użytkowników ma mniej niż 18 lat, 17% jest między 18 a 24. rokiem życia a największą grupą, bo aż 75-procentową są dorośli powyżej 25. roku życia. Zdecydowana większość, bo aż 90% nosi miękkie soczewki kontaktowe – a więc silikonowo-hydrożelowe oraz hydrożelowe.

Polska

Według BCMM/badania marketingowe aż ponad 50% Polaków ma jakąś wadę wzroku, większość nadal wybiera okulary korekcyjne, jednak użytkowników soczewek kontaktowych w Polsce przybywa. Szacuje się, że jest ich obecnie ok. 1 mln.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *